Zakład Teorii i Historii Kultury

Biological Turn. Idee biologii w humanistyce współczesnej

Wpisano przez 15 kwietnia 2017 | 0 Komentarzy »

Miło nam poinformować o premierze monografii wieloautorskiej Biological Turn. Idee biologii w humanistyce współczesnej (red. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, Emilia Wieczorkowska), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.Tom dostępny do kupienia m.in. w księgarniach współpracujących z Wydawnictwem UŚ – kliknij tutaj.

.

Książka rejestruje i prezentuje szeroki obraz wpływu aktualnych odkryć i nowych teorii biologicznych (m. in. z obszaru etologii, psychologii ewolucyjnej, neurobiologii, neo-ewolucjonizmu, memetyki) na nauki humanistyczne. Czytelnik znajdzie w niej nie tylko informacje o najnowszych rozstrzygnięciach biologów na temat neuronów lustrzanych, pracy mózgu, altruizmu i moralności zwierząt, pasożytnictwie memów internetowych czy doświadczeniach przeprowadzanych przez twórców bio-artu. Dowie się także, jak nowa humanistyka ( od etyki, socjologii, psychologii, medioznawstwa, antropologii kulturowej po językoznawstwo i literaturoznawstwo) reaguje dzisiaj na wyniki eksperymentów i wiedzę nauk przyrodniczych, zmieniających antropocentryczny obraz świata w duchu posthumanizmu. Lektura konieczna dla zainteresowanych „trzecią kulturą”.

Więcej informacji o książce: kliknij tutaj.

Afiliacje

Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych